تبلیغات
وبلاگ جامع اهل بیت - كارهای شیطان از دیدگاه قرآن
وبلاگ جامع اهل بیت

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
حرم فلش - کد دعای فرج برای وبلاگ

كارهای شیطان از دیدگاه قرآن

كارهایی كه شیطان می‌كند، در قرآن تحت چند عنوان دسته‌بندی شده كه توجه به آن‌ها برای انسان ضروری است. اجمالاً می‌توان گفت: عمده كار شیطان، وسوسه كردن انسان است كه در چند مورد از آیات قرآن سخن رفته است؛ نظیر آیه:

"فَوَسْوَسَ إِلَیْهِ الشَّیْطَانُ قَالَ یَا آدَمُ هَلْ أَدُلُّكَ عَلَى شَجَرَةِ الْخُلْدِ وَمُلْكٍ لاَّ یَبْلَى؛ پس شیطان به او وسوسه كرد، گفت: ای آدم آیا تو را هدایت كنم به درخت ابدیت و قدرتی كه كهنه نشود". (طه، 120)

و آیات سوره ناس كه عمومی است و به همه انسان‌ها مربوط می‌شود...


برای مشاهده ادامه متن به ادامه مطلب مراجعه کنید:

"قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ... مِن شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاس * الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاس؛ بگو پناه می‌برم به پروردگار و صاحب اختیار آدمیان .... از شرِّ وسوسه شیطان كه وسوسه می‌كند در دل انسان".

سؤالی كه در این زمینه طرح می‌شود، این است كه وسوسه در دل انسان - و به تعبیر قرآن در سینه انسان - به وسیله شیطان چگونه انجام می‌شود؟ از چه راه‌هایی و به وسیله چه عواملی آن را در ذهن انسان ایجاد می‌كند؟ در قرآن در این زمینه روی چند عامل تكیه شده است:

1. تزیین اعمال زشت: شیطان كارهای زشت انسان را در نظر وی تزیین می‌كند. آیات فراوانی موضوع "تزیین شیطان" را گوشزد كرده‌اند؛ نظیر آیه:

"تَاللّهِ لَقَدْ أَرْسَلْنَا إِلَى أُمَمٍ مِّن قَبْلِكَ فَزَیَّنَ لَهُمُ الشَّیْطَانُ أَعْمَالَهُمْ فَهُوَ وَلِیُّهُمُ الْیَوْمَ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ؛ به خدا قسم كه (انبیا را) فرستادیم به سوی امت‌هایی پیش از تو، سپس شیطان كردار (بد) ایشان را در نظرشان زینت داد؛ پس او امروز دوستدارشان است و درگیر عذابی دردناكند". (نحل، 63)

و آیه:

"وَزَیَّنَ لَهُمُ الشَّیْطَانُ أَعْمَالَهُمْ فَصَدَّهُمْ عَنِ السَّبِیلِ فَهُمْ لاَ یَهْتَدُونَ؛ و شیطان كردارشان را برایشان زینت داد، پس ایشان را از راه (خدا) بازداشت، پس آنان هدایت نیافتند". (نمل، 24)

2. دادن وعده‌های دروغ به انسان كه اگر این كار را بكنی، چنین و چنان می‌شود كه در بعضی آیات از چنین وعده‌ای سخن رفته است، مثل آیه:

"یَعِدُهُمْ وَیُمَنِّیهِمْ وَمَا یَعِدُهُمُ الشَّیْطَانُ إِلاَّ غُرُورًا؛ (شیطان) وعده‌شان می‌دهد و به آرزو كردن وادارشان می‌كند و جز فریب، شیطان وعده‌شان ندهد". (نساء، 120)

3. ترساندن انسان، یكی دیگر از كارهای شیطان است كه انسان را نسبت به آینده خویش بیمناك می‌سازد و از این رهگذر مانع وی از انجام كارهای خیر می‌شود. خداوند در قرآن مجید می‌فرماید:

"الشَّیْطَانُ یَعِدُكُمُ الْفَقْرَ؛ شیطان به تهیدستی‌تان وعده می‌دهد". (بقره، 268)

و بدین وسیله شما را از كار مفید اجتماعی ـ اخلاقی "انفاق" بازمی‌دارد.

 منبع: موسسه امام خمینی

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : احسان علیمحمدی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان