تبلیغات
وبلاگ جامع اهل بیت - شیطان و هوای نفس
وبلاگ جامع اهل بیت

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
حرم فلش - کد دعای فرج برای وبلاگ

شیطان و هوای نفس

سؤالی که درباره آن طرح می‌شود كه آیا شیطان، مستقل از نفس و هوای نفسانی كار می‌كند و انسان را منحرف می‌سازد و از كار خیر بازمی‌دارد یا از همان مسیر؟

پاسخ سؤال فوق این است كه از بررسی آیات مربوطه می‌توان دریافت كه شیطان از طریق هواهای نفسانی در انسان نفوذ می‌كند و كار و تلاش وی را تأیید می‌كند یا تغییر می‌دهد.

كارهای زشت را در نظر انسان تزیین و وی را در انجام آن تثبیت می‌كند و در مقابل نیز او را می‌ترساند و از انجام كارهای خیر بازش می‌دارد و مسیرش را تغییر می‌دهد. انسان وقتی تحت تأثیر وسوسه‌های شیطان، توجهش به مادیات و لذایذ دنیا جلب شد از خدا غافل می‌شود و در دل او جایی برای او باقی نمی‌ماند. در قرآن در این زمینه آمده است كه...

برای مشاهده ادامه متن به ادامه مطلب مراجعه کنید:

"مَّا جَعَلَ اللَّهُ لِرَجُلٍ مِّن قَلْبَیْنِ فِی جَوْفِهِ؛ ِ خداوند برای هیچ كس، دو دل در درونش قرار نداده است". (احزاب، 4)

كسانی كه دنبال شیطان می‌روند و حلقه عبودیت و بردگی وی را گردن می‌نهند، كم‌كم شیطان بر آنان مسلط می‌شود و عامل این تسلط سوء اختیار خود ایشان است؛ چنان‌كه خداوند در این زمینه می‌گوید:

"إِنَّمَا سُلْطَانُهُ عَلَى الَّذِینَ یَتَوَلَّوْنَهُ وَالَّذِینَ هُم بِهِ مُشْرِكُونَ؛ تنها تسلط وی (شیطان) بر كسانی است كه ولایت او را می‌پذیرند و آنان كه به‌وسیله او (نسبت به خدا) مشرك باشند". (نحل، 100)

و نیز می‌گوید:

"إِنَّا جَعَلْنَا الشَّیَاطِینَ أَوْلِیَاء لِلَّذِینَ لاَ یُؤْمِنُونَ؛ ما شیاطین را دوستان كسانی قرار داده‌ایم كه ایمان نمی‌آورند". (اعراف، 27)

یعنی ایشان با سوء اختیار خودْ ایمان نمی‌آورند و بدین وسیله زمینه را فراهم می‌كنند تا شیطان بر آنان مسلط شود. و نیز در آیه دیگری می‌گوید:

"وَمَن یَعْشُ عَن ذِكْرِ الرَّحْمَنِ نُقَیِّضْ لَهُ شَیْطَانًا فَهُوَ لَهُ قَرِینٌ؛ و آن‌كه از یاد خدا چشم‌ پوشد، برای او شیطانی را برانگیزیم؛ پس او برایش همدم باشد". (زخرف، 36)

بنابراین نخست اوست كه از خدا غافل می‌شود؛ ولی پس از غفلتش از خدا، این شیطان است كه قرین و همدم و همراه او خواهد شد، افساری بر گردنش می‌اندازد و به هرجا كه خاطرخواه اوست می‌كشاندش؛ پس این سوء اختیار خود انسان است كه باعث این اوضاع و احوال ناراحت كننده می‌شود.

بنابراین نتیجه می‌گیریم كه گرچه شیطان موجودی است مستقل از هوای نفس؛ اما مستقل از هوای نفس نمی‌تواند كاری بر ضد انسان انجام دهد؛ بلكه همان هواها و خواسته‌های نفسانی ما را تأیید می‌كند؛ یعنی در برابر هوای نفس، استقلال وجودی دارد؛ ولی استقلال عملی ندارد.

در خاتمه‌ی این مقال با توجه به آنچه در این زمینه گفتیم می‌توان به این نتیجه‌ی كلّی رسید كه آنچه ما را از وصول به ارزش‌های اخلاقی بازمی‌دارد در یك عنوان كلّی "هوای نفس" است كه موضوع یا متعلّقش زندگی دنیاست و به وسیله شیطان تأیید و تزیین می‌گردد.


منبع: موسسه امام خمینی

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : احسان علیمحمدی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان