تبلیغات
وبلاگ جامع اهل بیت - موانع محبت الهی
وبلاگ جامع اهل بیت

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
حرم فلش - کد دعای فرج برای وبلاگ

موانع محبت الهی

در درجه اول، هر نوع محبّت استقلالی به غیر خدا، مزاحم با محبّت خدا خواهد بود: "مَّا جَعَلَ اللَّهُ لِرَجُلٍ مِّن قَلْبَیْنِ فِی جَوْفِهِ؛ خداوند برای هیچ كس بیش از یك دل در درون او قرار نداده است". (احزاب، 4) اگر كسی بخواهد دلش منحصراً جایگاه محبّت خدا باشد و محبّت غیر خدا در دل او معارض با محبّت خدا نباشد، باید این حقیقت را درك كند كه هیچ موجودی جز خدا هیچ نوع استقلالی از خودش ندارد؛ هر كمالی و هر جمالی در هر جایی كه هست، در واقع از آن اوست و عاریتی در اختیار اشیای دیگر است.

در درجه دوم، محبّت شدید به غیر خدا می‌تواند مانع محبّت خدا و عامل خودداری از عمل به وظایف الاهی شود. بر این اساس، حدّ نصابی برای محبّت خدا تعیین شده كه لازم است محبّت انسان به خدا غالب باشد بر محبّت وی نسبت به اشیای دیگر؛ چنان‌که فرموده است: "وَالَّذِینَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبًّا لِّلّهِ". محبت مخلوق هیچ‌گاه نباید مؤمن را از عمل به‌مقتضای محبّت خالق بازدارد: "لا طاعة لمخلوق فی معصیة الخالق"...

برای مشاهده ادامه متن به ادامه مطلب مراجعه نمایید:

محبّت به غیر خدا آثاری دارد كه در مواردی با آنچه كه مقتضای محبّت خداست، متعارض و غیر قابل جمع است و چنان‌كه در این موارد محبّت غیر خدا شدیدتر باشد، محبّت خدا را ضعیف‌تر و آثار آن را معدوم می‌سازد:

"وَإِذَا ذُكِرَ اللَّهُ وَحْدَهُ اشْمَأَزَّتْ قُلُوبُ الَّذِینَ لَا یُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ وَإِذَا ذُكِرَ الَّذِینَ مِن دُونِهِ إِذَا هُمْ یَسْتَبْشِرُونَ؛ و هنگامی كه خدای یگانه یادآوری شود، دل‌های كسانی كه ایمان به آخرت ندارند در هم شود و هنگامی كه كسانی جز او یادآوری شوند، در این هنگام آنان دل‌خوشی یابند". (زمر، 45)

به هر حال باید مواظب باشیم تا مبادا نسبت به مخلوقات آن‌چنان دلبستگی شدید پیدا كنیم كه محبّت خدا را در دل ما ضعیف، و به‌تدریج ایمان ما را سلب كند، و چه خوب است كه انسان دوستان خود را نیز از میان افراد صالح و شایسته برگزیند تا زمینه‌ای برای چنین تعارضی به وجود نیاید؛ چون این‌گونه افراد هیچ‌گاه از كسی تقاضای انجام معصیت نمی‌كنند و راضی نمی‌شوند عملی برخلاف خواست خدا اتّفاق افتد؛ اما محبّت به كسانی كه از ایمان و شایستگی كافی برخوردار نیستند، چنین خطرهایی را ممكن است دربرداشته باشد؛ ولی نهایتاً لازم است تعلّق را از هر چیز دیگری غیر از خدا كم كرد و تا آن‌جا پیش برویم كه تعلّقی جز به خدا و آنچه كه مربوط به او می‌باشد از آن جهت كه مربوط به اوست، در دل ما باقی نماند.

افعال الاهی كه جلوه‌هایی از صفات الاهی هستند، در صورتی كه مورد شناخت و ادراك انسان قرار گیرند، آثار ویژه‌ای در دل و روان و سپس در عمل و رفتار وی پدید می‌آورند و از آن‌جا كه افعال الاهی چهره‌های گوناگونی دارند، به این معنا كه مفاهیم مختلفی از آن‌ها انتزاع می‌شود و با زمینه‌های مختلف روحی انسان ارتباط پیدا می‌كنند، به تناسب آن‌ها صفات و افعال اخلاقی متعدّدی در این زمینه مطرح می‌شود كه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌كنیم.

منبع:  موسسه امام خمینی

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : احسان علیمحمدی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان